Krajevna skupnost Ptujska Gora
Krajevna skupnost Ptujska Gora
Člani (mandatno obdobje 2022 - 2026)
- predsednik, Jožef Šerbak
- podpredsednik, Rok Kacijan
- Petra Ivančič
- Dejan Korez
- Tanja Veg
- Tomaž Galun
- Lovrenc Zajšek
- Miran Predikaka
- Maja Glaser Bedenik
- Daniel Uran
- Vanja Leva
DOKLECE
Doklece so gručasto naselje ob lokalni cesti Majšperk - Jurovci na levem bregu Dravinje. V okolici naselja prevladujejo na mokrotnih tleh travniki in pašniki.
JANŠKI VRH
Na skrajnem severno zahodnem robu Haloz leži naselje Janški Vrh. Naselje se ponaša z vinogradi ter gozdovi. Pomemben vir preživljanja občanov na tem območju pa je med drugim tudi živinoreja. Na vrhu slemena stoji podružnična cerkev sv. Janeza Krstnika, ki izhaja iz 15. stoletja.
PODLOŽE
Je gručasto naselje ob cesti Majšperk -Ptuj. Severno od naselja se na melioniranih tleh širijo njive. Skozi to naselje je nekoč potekala rimska cesta. Na ravnini leži tudi urejeno prazgodovinsko gomilno grobišče iz 7. in 6. stoletja pred našim štetjem.
PTUJSKA GORA
Ptujska Gora, znana po romarskem središču, cerkvijo, je gručasto naselje vrh slemena Savinjsko ob cesti Ptuj - Majšperk. Kraj je nastal na slemenu goric, prek katerih se vzpenja cesta s Ptuja v Poljčane in Rogatec. Znana romarska cerkev je bila zgrajena ob koncu 14. stol. Leta 1447 je postala trg z lastnim sodstvom, letnimi sejmi in s tedenskimi tržnimi dnevi, s katerimi je tekmovala s Ptujem. V letih 1475 - 1493, ko so Turki izropali trg so cerkev obdali z obzidjem in obrambnimi stolpi, od katerih je eden ohranjen. Pod trgom stoji znamenje v spomin na kugo iz leta 1682. Cerkev ima triladijski stopnjevalni dvoranski prostor, ki se na vzhodni strani zaključuje s tremi petosminskimi zaključki. Notranjščina z vitkimi stropi in prepletom reber je najpopolnejši gotski prostor v Sloveniji. V njem je srednja ladja tako po širini kot po višini in dolžini simetralno poudarjena. V glavni oltar iz leta 1764 je vkampioniran timpanonski kamniti relief Marije zavetnice s plaščem iz začetka 15. stol. Za slovenske razmere izredno dragocena cerkev je nastala kot plemiška ustanova in romarska postojanka ob koncu 14. stol. Cerkev je obdana z znižanim taborskim obzidjem s stolpom, župniščem in romarsko hišo.
SLAPE
Na levem bregu Dravinje leži naselje Slape. Tam najdemo tudi jez, ob katerem stoji tudi edini mlin v Občini Majšperk.
STOGOVCI
Prav tako je naselje Stogovci razloženo naselje, ki pa leži na slemenu Savinjsko, del naselja pa na pobočjih zahodnih Haloz. V bregu ob cesti proti Ptujski Gori stoji kamniti steber, postavljen v spomin na živinsko kugo leta 1642.
BOLEČKA VAS
Bolečka vas je manjše razložene naselje na levem bregu reke Dravinje ob cesti Majšperk -Jurovci. Na dolinskem dnu so predvsem njive in travniki, ki dajejo osnovo živinoreji. Do 1998 je sam kraj spadal v Občino Videm, kasneje pa se je pridružil naši občini.